Tarihçe

Mersin Briç Kulübü , Aydın Atilla önderliğinde , Ertan Yürekli , Ahmet Akın , Ahmet Tanrıkulu , Kemal Etiler , Cahit Temizkan ve Fevzi İnce’nin katkıları ve gayretleri ile 1982 yılında kuruldu .

Başlangıçta ciddi sosyal ve ekonomik sorunlar yaşamasına karşın , zamanın Deniz Kuvvetleri Akdeniz Bölge Komutanlarından Mete Köksal’ın ( yani bizim ‘’ Mete Abi ‘’ mizin ) ve kentimizin önemli işadamlarından Ertan Yürekli’nin ( yani bizim ‘’ Ertan Baba ‘’ mızın ) yadsınamaz katkıları ile kısa sürede önemli mesafeler katetti .

Bazen mühendisler odası lokalinin bir kısmını kullanarak , bazense kısıtlı mekanlarda şartları zorlayarak , ama hep ileriye doğru giderek , 1997 yılında kendi lokalini satın alacak güce erişti .

Bu ilk gelişme döneminde , Deniz Kuvvetlerimizin özel komutanlarından Güven Erkaya Paşa’mızın , Türkiye bricinin tartışılmaz ismi Nafiz Zorlu’nun , artık bir duayen sayılan federasyon başkanımız Ata Aydın’ın ve briç camiasının beyefendisi Şiar Yalçın’ın
MBSK adına unutulmaz katkıları olmuştur .

Kulübün en önemli etkinliği , 1985 yılında başlatıp , aralıksız 23 yıldır sürdürdüğü Mersin Briç Festivalidir .
Bu festival , başlangıçta yörenin önemli bir turizm kuruluşu olan ‘’ SOLİ ‘’ tesislerinde ve Soli Briç Festivali adıyla yapılmakta iken , daha sonra , önce Mersin Briç Festivali adını almış , en sonundada Büyükşehir Belediyesi’nin , Mersin Kültür ve Sanat Festivali etkinliklerinin resmi bir organizasyonu haline dönüşmüştür . Son beş yıldırda ,uluslararası bir yarışma haline gelmiştir .
Ve MBSK , bu dönem içerisinde , Bulgaristan , Rusya ve Almanya’nın milli takımlarını , beş kez dünya şampiyonu olan İtalyan Dano De Falco’yu partneri ile birlikte ayrıca İsrail , Suriye , Norveç İngiltere , Çekoslovakya ve ABD’den çeşitli oyuncuları misafir edebilmiştir .
Festivalin artan orandaki gelişmesine büyükşehir belediye başkanı Macit Özcan’ın ve kulübün özel üyelerinden Uğurhan Kilis’in herzaman şükranla anılan çok önemli katkıları olmuştur .

Ve Mersin Briç Festivali , Türkiye Briç Federasyonu’nun kendisinin organize etmediği ama özel masterpoint verdiği tek turnuva konumundadır .

Mersin Briç kulübü , sosyal etkinliklerinin yanı sıra briç seviyesindede ciddi aşamalar gösterdi .
1994 de Gölcük Davetliler turnuvasında , Ertan Yürekli – Tevfik Gürkan – Alaittin Antmen – Erhan Yamut’lu kadrosu ile Türkiye şampiyonu oldu .

1996 yılında Ertan Yürekli-Erhan Yamut çifti Gölcükte düzenlenen TÜRKİYE AÇIK İKİLİ ŞAMPİYONASI'nda Türkiye İkincisi oldu.
1997 de Semahat Yürekli – Dilek İçgören – Nuriye Özcan ve Ümran Peksomlu dan kurulu kadrosu ile bayanlar dörtlü takımlarda yine Türkiye şampiyonu oldu .
1998 de Mahmut Özdil ve Erhan Yamut ile Türkiye Cumhuriyet kupasını kazandı .
2003 de Erhan Yamut’u İstanbul Milli Takım kampına gönderdi .
Ve 2004 İsveç Avrupa şampiyonasında Bayan Milli Takımımıza gururla , Canan Adıgüzel ile Şükriye Merze yi verdi .

Bu arada ;
Yavuz Yukay’ı
Yusuf Gürsubaşı’nı
Aydın Aktuna’yı
Hacı Balkarlı’yı
Kadir Kından’ı
Bülent Kara’yı
Emin Uyansoy’u
Şevket Tol’u
Yaşar Emir’i

Mehmet Günay'ı

Serpil Kolukırıkoğlu'nu

Nuriye Özcan'ı

Necati Yılmaz'ı

Ertuğrul Yüksel'i

Mişel Tokatlı'yı

İsmet Durak'ı

Harun Hacıhüseynoğlu'nu

Zeki Budak'ı

Mehmet Bilen'i

Murat Uçan'ı

Faruk Altan'ı

Mete Köksal'ı

kaybettik . 


Bizim için özel olan , isimlerini sayamadığımız nice usta nice milli briçcilere
Mersin Briç Spor Kulübü adına
Saygılarımızla .